A 79. IFLA konferencia Szingapúrban
Az 1927-ben alapított IFLA (International Federation of Library Associations), a Könyvtári Egyesületek és Intézmények Nemzetközi Szövetsége, a könyvtári érdekeket képviselő szervezetek vezető nemzetközi testülete, melynek jelenleg 1500 tagja van, a világ 150 országából.
A Magyar könyvtárosok Egyesülete 1938 óta tagja az IFLA-nak, ahová számos kiemelkedő, munkájukkal nemzetközi elismerést kivívó IFLA vezetőségi tagot, szekcióelnököt delegált, akik közül számosan IFLA-elismerést kaptak tevékenységükért.
Az IFLA évenként megrendezett kongresszusa – amelynek 1972-ben Budapest volt a helyszíne – a könyvtárosok, könyvtáros egyesületek legfontosabb nemzetközi találkozó helye. Célja, hogy teret adjon a könyvtártudomány gyakorlati és elméleti szakemberei megbeszéléseinek, előadásainak; nemzetközi összefogással erősítse a szervezetek munkájának hatékonyságát; kicseréljék gondolataikat; új trendeket, megoldásokat ismerjenek meg. A konferencia ideje alatt több alkalommal ülésezik a küldöttközgyűlés, valamint a Könyvtáros Egyesületek Menedzsmentje szekciója, melyek munkájában az MKE részvétele alapvetően fontos.
Az IFLA éves közgyűlésein egyesületünk képviselői rendszeresen részt vesznek. Részvételünk a konferencián azért is fontos, hogy szakembereink személyes nemzetközi tapasztalatokat szerezhessenek a 21. század legfontosabb könyvtárszakmai kérdéseiről, eseményeiről, tendenciáiról és ezeket a tapasztalatokat alkalmazva tegyék hatékonyabba az MKE működését és szerepvállalását mind a hazai, mind a nemzetközi szakmai közéletben.
A 79. IFLA konferencia, a könyvtárosok és információs szakemberek világ konferenciája, Szingapúrban kerül megrendezésre 2013. augusztus 17-től 23-ig. Az idei IFLA konferencia szlogenje, vezető témája: „A jövő könyvtárai: határtalan lehetőségek” címet kapta. http://conference.ifla.org/
Ahogy azt Elaine Ng, az IFLA konferencia nemzeti szervező bizottságának elnöke hivatalos meghívójában írja, az információ exponenciális növekedésével, az információhoz való hozzáférés egyenlő igényével, a könyvtár tanulási folyamatokban betöltött szerepe fontosságnak felismerésével párhuzamosan a világkonferencia és a nemzetközi együttműködések jelentősége folyamatosan növekszik. A könyvtárakat körülvevő technológiai fejlesztések, valamint, információ hozzáférésének és használatának forradalma új kihívásokat jelent.
Az információ sosem volt könnyebben hozzáférhető a lehető legszélesebb felhasználói körnek. A módszerek, formátumok és eszközök gazdagsága számtalan tanulási lehetőséget teremt és a tapasztalatok újabb és újabb megoldásokhoz vezetnek. Az információ elárasztja a jelent, és egyben új kihívásokat hoz érzékelőképességünk, de az etikus használat terén is.
A könyvtárosok és információs szakemberek számára létfontosságú, hogy kihasználják a technológiák által kínált végtelen lehetőségeket az információ hozzáférés és szolgáltatás területén. Ezért választották az idei konferencia szlogenjévé a helyi szervezők „A jövő könyvtárai: határtalan lehetőségek” témát.
A lehetőségek közül néhányat kiemelve:
– A könyvtárak pozitívan befolyásolhatják a körülöttük több fronton zajló társadalmi változásokat.
– A könyvtárak képessé teszik az egyéneket, hogy bekapcsolódjanak az élethosszig tartó tanulásba, és ezáltal nem csak ők, hanem a családjuk és környezetük is elkötelezetté válik olvasás és tanulás törekvéseivel.
– A közösségek, könyvtárosok és információs szakemberek a tényleges helyi szükséglet kielégítésével kapcsolhatják az állampolgárokat az egyetemes tudásához és kreativitásához.
Az IFLA honlapján a konferencia meghívói, tudósításai között találjuk a szingapúri könyvtárakról szóló kisfilmet is, amelyből egy kis ízelítőt kapunk túl a könyvtárakon a építészeti megoldásokról, a kultúráról és egy kicsit a konferencia várható légköréről is.
http://conference.ifla.org/ifla79
Barátné Hajdu Ágnes, az MKE külügyekért felelős alelnöke