ELHUNYT KOVÁCS DEZSŐ
1939 – 2022
Azáltal, hogy Kovács Dezső aki az MKE Műszaki Könyvtáros Szekciójának alapitó titkára volt 1970-1972 között, majd 1972 és 1986 között azaz 14 éven az MKE főtitkára volt, életének 83 évében 2022. december 05 én örök nyugalomra tért igen jelentős veszteség érte az egész magyar könyvtáros társadalmat.
Kovács Dezső ugyanis nem csak egy kiváló műszaki könyvtáros volt, aki pályája kezdetén bekerült az ÉTK ba 1962 ben s onnan is ment nyugdíjba mint az Építési Tájékoztatási Központ igazgatóhelyettese, hanem kiemelkedő szervező képességgel és remek diplomáciai érzékkel is rendelkezett, amelyhez nagyon barátságos és mindig vidám természete is hozzájárult sikeres életpályájának.
Gondoljunk csak bele, hogy amikor hosszú két és fél évtized után a az 1960 évek végén újra szerveződhetett az amúgy 1935 alapított Magyar Könyvtárosok Egyesülete s annak első ténylegesen is demokratikusan megválasztott elnöke Dr. Székely Sándor neves nagytekintélyű orvos tanár mellett kezdte meg a főtitkári tevékenységét 1972 ben majd Zsidai József a Miskolci Egyetemi Könyvtár főigazgatója mellett folytatta 1879 -82 között és ezt követően Billédi Ferencné Ibolya mellett is folytathatta 1983-tól egy újabb cikluson át, hogy ez önmagában véve is milyen nagy korszakos váltásokat és változásokat jelentő feladatot jelentett már csak önmagában véve is a közel másfél évtized alatt
Talán az is sokat jelentett Kovács Dezsőnek, hogy un „virtigli” műszaki könyvtáros volt s e tekintetben a nagy dinamikus technikai és technológia változásokat – igy a könyvtárak számitógépesítését s annak tervszerű oktatását beindító és azokat következetesen fejlesztő s ezt képviselő Műszaki Szekcióban kezdett, olyan alapitó társak mellett mint Vajda Erik, Poprády Géza, Szepesvári Tamás, de e szervezetben találjuk meg a későbbi MKE elnököket, Zsidai Józsefet, Billédi Ferencné Ibolyát, s folytathatjuk Bakos Klárával egészen a jelenlegi elnökünk Baráthné Dr Hajdu Ágnesig bezárólag, akikkel jól és eredményesen tudott tevékenykedni az egész magyar könyvtáros társadalom hasznára is.
…Magát ezeket a nagy korszakos egyéniségeket azonban nem csak a napi ,heti vagy az egész éves szervező munka elégítette ki hanem megkövetelték a könyvtáros szakmai tevékenység elért eredményeinek az oktatás számára való továbbadását, írásos tanulmányokban, tankönyvekben való publikálását és közreadását is.
E területen is komoly szakmai munkát fejtett ki Kovács Dezső. Így 1980 –és 1984 között Ő szerkesztette az MKE Évkönyveit, amelyek a számtalan fontos tényadat és esemény rögzítése mellett, a legfontosabb szakmai tanulmányokat is ismertette. és tette közkedveltté az egyre népesebb számban szaporodó MKE tagság s kiemeleten is a legkisebb településeken is tevékenykedő könyvtáros részére is eljuttatva azokat.
…Önálló nagy munkájaként tartjuk számon a Magyar Könyvtáros Egyesület ötven évének kronológiája 1935 – 1965 című munkáját amely az az MKE jelentett meg még 1985 ben , amely azóta is hézagpótló munkának számit a magyarországi könyvtártörténet számára.
…Rendszeresen publikálta eleméleti és könyvtárszakmai teoretikus és empirikus írásait a Könyvtáros szakmai folyóiratokban igy a TMT ben, a Könyvtáros és később az un 3K folyóiratokban is 1973 és 1991 között. Érdemes ezek némelyikét újra olvasni ezen folyóiratok repertóriumai és bibliográfiái között keresgetve.
Egészen más vetületét mutatja Kovács Dezső kedves és kellemes szervező tevékenységének ha az MKE mintegy ötven éven át tartó Vándorgyűléseinek területére gondolunk, amely komoly feladatot jelentett és jelent mai is MKE főtitkárainak vagy megbízott alelnökeinek, hogy évenként más-más városokban összehozzanak 6 – 800 könyvtárost, akik minden évadban nagy érdeklődéssel készülnek ezekre a tartalmas de az egész éves nehéz munkálkodás mellett örömteli szakmai találkozások élményeit is biztositó találkozásokra. Akik bele kívánnak tekinteni ennen a történetébe bátram ajánlhatjuk, hogy nézzék mag az MKE 75 éve azaz az MKE története 1935- 2009 között című mintegy 750 oldalas 2011 ben megjelent kötetbe, ott számtalan kiváló beszámoló cikk adatait fogják megtalálni Kovács Dezső írásaiból is.
Végül de nem utolsó sorban nekem mint az OSZK Állományvédelmi Főosztálya és a Mikrofilm és Fényképtára egyik vezetőjének kiváló szakmai kapcsolatom alakult ki Kovács Dezsővel mint az ÉTK területén dolgozó hasonló szakemberével is. Ennek köszönhetően sikerült az ÉTK 60 -70 éve készített a teljes magyarországi építészeti Fotó és Fényképgyűjtemények mintegy 60 000 negatív és arról készsült fényképgyűjteményét átmenteni az OSZK Fényképtára gyűjteményébe amikor az ÉTK mint intézmény felszámolásra került.
…Ez a páratlan értékű gyűjtemény tudja csak ma már biztositani ,hogy az elmúlt közel 100 év magyar építészeti örökségünk legalább képi ábrázolásokon fennmaradjon a jelen és az útókor számára.
Mindezeket összevéve természetes ,hogy amikor az MKE Műszaki Könyvtáros Szekciójának 40 éves jubileumi szakmai konferenciáját tartottuk 2011 ben a BME OMIKK ban, hogy az akkor már betegsége miatt jelen lenni nem tudó Vajda Erik alapitó elnökünk helyett Kovács Dezsőt mint első MKSZ titkárunkat és Poprády Gézát mint az MKSZ első elnökhelyettesét és az alapitást folytató elnökét kértem fel a történeti visszaemlékezére, amely kiváló eredményt hozott és nagy élményt nyújtott a közel száz megjelent érdeklődő tagtárs és kolléga részére.
Az ezen az alkalommal készsült közös fényképpel kívánunk emléket állitani Kovács Dezsőnek a kiváló szakmai társunknak, a mindig segítőkész kollégának a jó barátnak, akinek a korszakos kiemelkedő egyéniségét örökké megőrizzük-
Nagy Zoltán
MKSZ elnök