Kizökkenés a rohanó hétköznapokból –
Dr. Csókay András előadása Rejtett barázdák címmel
Az OSZK-ban idén a Testes-Évad névvel futó
kultúrtörténeti programsorozat keretében március 23-án
Dr. Csókay András neves idegsebész tartott előadást
Rejtett barázdák címmel.
Dr. Csókay András előadásában azt a gondolatot fejtette ki, hogy az ember mint személy, lélek, önmaga nem az agyban van, az valahol máshol keresendő. Orvosként tapasztalt, valós eseményekre alapozva állítása szerint a léleknek nem az agy a keletkezési helye, attól függetlenül jön létre, és soha nem hal meg. Ezzel komoly vigaszt tud adni nemcsak a betegeinek, hozzátartozóiknak, de saját tragédiája okán önmagának is.
A különböző „izmusok” nem maradtak meg sokáig az emberiség történetében, ellenben a vallással, amely összetartó, vigasztaló és életcélt adó erejével képes az emberi lélek segítésére, így ezzel a hittel, ami bennünk van, hétköznapi misztikus tapasztalatokat élhetünk át, mely lelki boldogság felülírja a földi boldogságot.
Az előadást követően Elbe István információszolgáltatási igazgató mutatott be néhány unikális, az OSZK állományában lévő művet. Például Diderot Enciklopédiájának egyik kötetét, amelyben látható az agy XVIII. századi ábrázolásai is, illetve a XVIII. század egyik legnépszerűbb, magyar nyelvű, népfelvilágosító szándékú gyógyászati kézikönyvét, Pápai Páriz Ferenc a Pax Corporis című művét is.. Korabeli térképek segítségével mesélte el, hogyan menekítették az értékes állományt a könyvtár egykori őrei az 1838-as nagy pesti árvíz idején.
Záró programként a NegyedÓra formáció (Tóth Orsolya és Szabó Mátyás) adott elő néhány általuk megzenésített verset.
A program lélekemelő volt és elgondolkodtató, a mindennapi rutinból kizökkentő és élménydús, remekül illeszkedett a programsorozat eddigi előadásaihoz.
Kiss Annamária
titkár
MKE MKSZ