2015. június 4-én 15 órától két színvonalas kiállítást is megtekinthettek az érdeklődők az Országos Széchényi Könyvtárban, a Magyar Könyvtárosok Egyesületének Műszaki Könyvtáros Szekció szervezésében.
Az első, a Magyarok a Kaukázusban címet viselő kiállítás a 19. században oly népszerű magyar őshazakutatás egyik elméletét veszi alapul, mely szerint a magyaroknak közeli rokonai vannak a Kaukázus völgyeiben.
Az elmélet képviselőinek (Orlay János, Jaksics Gergely, Rencz József, Ógyallai Besse János, gróf Zichy Jenő, Szádeczky-Kardoss Lajos) utazásait több feljegyzés, kép és korabeli nyomtatott sajtócikk is dokumentálja, köztük olyan ritkaságokkal, mint az utazók saját kéziratos feljegyzései, levelei.
A kiállítást Kránitz Péter Pál történész mutatta be a közönségnek olyan érdekes történetekkel is teletűzdelve, melyek még közelebb hozták az akkori világot, szemléletet.
Ezt követően került megtekintésre a Borsszem Jankótól Ludas Matyiig című kiállítás Kozma Katalin vezetésével, mely alcímét idézve egy rendkívül szakszerűen összeállított „válogatás magyar élclapok karikatúráiból”.
A kiállított karikatúrák érdekessége, hogy nem öncélúan vagy véletlenszerűen keletkeztek, sőt sokszor nem is tekinthetőek humorosnak, inkább az adott politikai és társadalmi helyzetek tökéletes görbe tükrei. Találunk közöttük elnagyoltabb, jelentést előtérbe helyező grafikát is, de több közülük komoly művészeti értéket képviselő művészi alkotás.
A kiállítások során sokat tanulhattunk a magyar történelem és kultúra egy-egy kiemelt szeletéről, hasznos időt tölthettünk el a két tárlatvezetésen. Köszönjük a kurátoroknak a sok új ismeretet és élményt adó tárlatvezetést.
Kiss Annamária
könyvtáros
Reprodukciók és fotók Kis János munkája