A kellemes márciusi időben Szekciónk lelkes kis csapata a Városliget felé vette az irányt, ahol a Néprajzi Múzeum könyvtárával ismerkedtünk meg. Lenyűgöző a múzeum tájba simuló monumentális épülete, s bizony nem kis sétával lehet egyik végéből a másikba eljutni.
A múzeum előterében Szöllősy Gabriella főosztályvezető a könyvtár vezetője fogadott bennünket. Közösen mentünk fel a vendégek számára kialakított fogadóterembe. Az építészek tervezés során maximálisan figyelembe vették a dolgozók igényeit. Így került kialakításra ez a fogadóterem is, amely azóta is nagyon népszerű a munkatársak körében.
A Néprajzi Múzeum egyidős a Nemzeti Múzeummal, annak egyik tára volt a néprajzi tár. Xántus János etnológus nevéhez fűződik a könyvtár szakirodalmának kialakítása. 1872-ben ide került a saját könyvtára is.
Jankó Jánost 1894-ben kinevezték a Magyar Nemzeti Múzeum néprajzi osztályának igazgatójává, Xántus János örökébe. Az ő nevéhez fűződik a leltárkönyv és a könyvtár működési szabályzatának létrehozása.
A Néprajzi Múzeum 1947-ben vált külön ténylegesen a Nemzeti Múzeumtól. A II. világháború után vezették be az analitikus feldolgozást. A tartalmi feltárásra hierarchikus tárgyszavas rendszert használtak, 11-en voltak a feldolgozók. A háború után bárki használhatta a könyvtárat, de kölcsönzés nem volt lehetséges. Külön néprajz szak még nem létezett, a muzeológia oktatása később került az egyetemi képzésbe.
A könyvtár 2011 végétől nyilvános könyvtárként működik. Olvasói etnográfusok, antropológusok, régészek, valamint bölcsészek, iparművészek, képzőművészek. Hasznos segítséget jelent a könyvtár például dolgozatíráshoz, helytörténeti kutatáshoz
A könyvtár tudományos szakkönyvtár, Magyarország legrégebbi és legnagyobb néprajztudományi szakkönyvtára. Állománya több mint 195 ezer egységből áll, mely főképpen a néprajz, etnológia, antropológia szakirodalmát tartalmazza. A katalógusban könyvek, sorozatok, folyóiratok, folyóiratcikkek, tanulmányok kereshetők. A Magyar Néprajzi Bibliográfia adatbázisa összetett keresés funkcióval érhető el.
Az Etnográfia és a Néprajzi értesítő kiadványcseréje nagy mértékben hozzájárult a folyóirat állomány gyarapodásához. Ezenkívül elkülönített beszerzési keret is rendelkezésre áll. Sok muzeális kötet hagyatékokból került az állományba. A gyűjtemény tartalmaz népművészeti, népi építészeti albumokat a tárgyi néprajz köréből.
Tanulmánykötetek kapcsolódnak jeles személyiségek ünnepi alkalmaihoz. A könyvtár saját kiadványai között találhatók még kiállítási katalógusok, gyűjteményi katalógusok, doktori munkák is. Napjainkban változik a gyűjtemény a klasszikus témák új területekkel bővülnek például ide tartozik a nőkutatás vagy a városantropológia. A könyvtár gyűjteményében 40 különböző nyelven találhatók dokumentumok. Az állomány jelentős fényképgyűjteményt is tartalmaz. 1990-ig a Fortepan gyűjtötte az egyes eseményeket megörökítő képeket. A képekhez maximum 3000 karakterből álló leírás is tartozik. Napjainkban a MaDok-program keretében kutatják a kortárs kulturális és társadalmi jelenségeket.
A költözés során sor került az intézmény átszervezésére, új részlegeket alakítottak ki, bizonyos részlegek ketté váltak. A főigazgató munkáját segíti a gyűjteményi főosztályok vezetője, hozzátartozik a könyvtár is. A múzeumban nőtt a dolgozók létszáma teremőrökkel, tárlatvezetőkkel. Megnyílt a múzeumi ajándékbolt és könyvesbolt is. A könyvtárban 9 dolgozó van, köztük 3 könyvtáros. A költözéssel teljes körű revízióra került, bevezették a RFID-et. Kiderült mi nem szerepel még a HUNTÉKÁ-ban, felszínre kerültek az adatbázis hibái is.
A szabadpolcos állomány újragondolása során kialakították a tematikus struktúrát. Jelentős figyelmet fordítottak az állományvédelemre. A könyvtár olvasótermeit a könyvtár munkatársa mutatta be.
Végül a raktárat tekintettük meg, ahol korszerű tömör raktár, modern tűzvédelmi eszközök biztosítják a dokumentumok megőrzését.
A könyvtár bemutató végén Farkas István és Nagy Zoltán megköszönték Szöllősy Gabriella könyvtárvezetőnek a valóban nagyon alapos és érdekes sok eddig ismeretlen műszaki értelemeben is új információt is nyújtó könyvtár szakmai vezetést
Végül a könyvtár látogatás befejezése után a Néprajzi Múzeumnak a napokban megnyílt új a Kárpát medencét be hálózó Citerakiállítását és interaktív citera zenei bemutatóját tekintették meg a legelszántabb és legfáradhatatlanabb tagjaink, amely szintén nagy élményt adott a résztvevőknek.