Annak ellenére, hogy ez az időpont pénteken a Könyvfesztivál első szakmai napján, pénteken már a kora esti időpontra esett a nagy fesztiválcsarnok B. épületének galériáján lévő Könyvtáros Klub terme zsúfolásig megtelt az érdekelődő hallgatósággal.
Ezek között igen nagy számban jelentek meg a Műszaki Könyvtáros Szekciónk tagtársai, de az MKE elnöke Barátné Dr. Hajdu Ágnes és több
más szakmai szervezet vezetője is képviseltette magát.
Az elmúlt évek jó gyakorlatának megfelelően idén is két jelentős új művet mutattunk be az MKE Könyvtáros Klubjában a Budapesti Nemzetközi Könyvfesztiválon 2018. április 20 án 18 -19 óra között.
1. Mein Budapest Prof.Dr. Magyar Kázmér színes fényképes albuma
Tekintettel arra, hogy a sajtó és a Magyar Rádió munkatársai is nagy érdekelődést mutattak elsőként a hazai könyvkiadás területén is ritkaságnak számító jelentős nyomdatechnikai újdonságként a digitális képközlés magas színvonalát képviselő: MEIN BUDAPEST című német nyelven íródott reprezentatív kötetet mutattuk be.
Az A/3 méretnél is nagyobb formátumú közel 300 oldalas (271 számozott lapból álló) fényes műnyomó papíron digitális technikával nyomtatott kötetes mely 100 nagyságrendű színes fényképpel mutatta be Európa német nyelvterületen élő lakosságának Budapest, maga a szerző s a kötet összeállítója Prof. Dr Magyar Kázmér ismertette egy kitűnő vetített diaképes előadása keretében.
Az idős professzor úr, aki Svájcban és több európai egyetem így többek között a Sorbonne, de a hazai Szent István Egyetemnek is díszdoktora ezért utazott haza Budapestre, hogy ezt a remekművet ismertethesse a hazai érdekelődő közönséggel is.
Magát a páratlan érdekességet nyújtó nyomdászati technikát, mely azt is lehetővé tette, hogy plakát és A/1 es mérető éles színes digitális nyomatokat is lehessen készíteni a kötetről
Dr. Tomcsányi Péter a Prime Rate nyomda ügyvezető igazgatója mutatta be. Egy részt az eredeti felnagyított nyomatoknak az előadó terem falára kitett példányaival más részt szintén vetített demonstráció keretében, mely komoly sikert váltott ki és számos érdekelődőt vonzott oda, hogy hasonló kiadványokat készíthessenek a magyar könyvtárak számára is.
.
Már maga az a tény, hogy a kötetet a neves magyar író a Viharsarok és más művek szerzőjének fia Féja Endre szerkesztette egybe s tudta még átadni kiadásra is egy igen nagy kuriózumnak szánit.
Féja Endre, aki közel 50 éven át nevelt fel és tanított a budapesti Toldi Gimnáziumban, kik közül, mint ma már neves irodalom-történészek és neves kutató tudósok lettek, többen eljöttek, hogy meghallgathassák egykori szeretett tanáruknak a könyvről szóló ismertetését.
.
.
.
Féja Gézának az Atyámfiai című és más délvidéki lapokban megjelent írásait Pastyik László a ma Bácska Topolyán élő irodalomtörténész, egykor az Újvidéki Egyetem tanára kutatta fel és kereste meg Féja Endrét, hogy ösztönözze ezen írásoknak a kiadására egy kötetben való közreadására. Ahogy a kötet összefoglaló záró cikkében a Két Féja, apa és fia című írásában is írta s a könyvbemutatón is ékesen beszélt erről:
„A Délvidék irodalmi hagyományait kutatva bukkantam az adatra, hogy Féja Géza 1941 ben nyarán a Bácskában járt. Zilahy Lajos képes hetilapjában a Híd – ban több írást is közölt az akkori helyi társadalmi állapotokról és irodalmi viszonyokról….
Az Atyámfiai című írásában azt is jelezte, hogy rokonilag és érzelmileg is szoros szálak fűzik Csantavér nagyközséghez…”
Mindezek nyomán vette fel a kapcsolatot a Budapesten élő Féja Endrével és együtt-munkálkodásuk eredménye lett, hogy ennek a kötetnek a kiadása létrejöhetett, amelyért köszönetét fejezte ki a szerző fia is az ott megjelent vendégek előtt.
A másik kiemelkedő érdekessége a most megjelent kötetnek maga kiadásában rejlik, mert a ma Szerbiában a Vajdaságba Zentán működő Vajdasági Magyar Művelődési Intézet Délvidéki Soroló néven más ismertté vált sorozat 7. köteteként szerkesztette és készítette elő a kiadását Mák Ferenc sorozatszerkesztő, akinek több munkáját is volt már lehetőségünk bemutatni.
Ő maga is kiemelte és szólt e kötet jelentőségéről s annak várható hatásairól mind a Magyarországon, mind a Délvidéken működő magyar oktatási intézményeknek tanárai, hallgatói és jövő kutatói számára. Csak reménykedünk és bízunk abban , hogy folytatódni fog ez az igen fontos értékeket felmutató sorozat a VMMI kiadásában, amelyet Hajnal Jenő indított el minden magyar érdeklődő olvasó és kutató örömére.
A bemutatók olyan jól sikerültek, hogy bár Budapesti nemzetközi Könyvfesztivál ezen a napon be akart zárni 19 órakor, de miután nagyon sok érdekes tény és dolog várt még megbeszélésre csoportosan kivonultunk a Millenáris B épületéből s parkban letelepedve közel késő este 10 óráig együtt maradva vitattuk meg a látottakat és hallottakat.
Köszönet érte az MKSZ azon vezetőségi tagjainak, akik az előkészítésében és rendezésben is aktívan részt vállaltak többek között Farkas Istvánnak a Pedro Kft és a Xantusz Könyvesház vezetőjének, Bihari Zoltánnak, akik által a kötetek forgalmazására és dedikálására is sor kerülhetett
Nagy Zoltán
elnök
Meghívó