Szénássy Árpád születésének 65. évfordulója alkalmából a Jókai Közművelődési és Múzeumi Egyesület, a Komárom Nyitra Kerületi Önkormányzat Duna Menti Múzeum, szervezésében Révkomáromban (Szlovákia) emlékülés megszervezésére került sor 2018. március 10-én.
Arra a Dr. Szénássy Árpádra emlékezetünk,akiről Dr. Gazda István tudománytörténész professzor úr a MATI igazgatója így ír a visszaemlékezésében: ..életét a magyarság ügye iránti elkötelezettség, az anyanyelv és a nemzeti kultúra iránti hűség, kiváló intellektus, páratlan szervezőtehetség, a szülőföld tisztelete és múltja feltárásának igénye, valamint töretlen munkakedv jellemezte….”( a teljes cikk itt olvasható)
Előtte pedig tárgyalt a már fent is hivatkozott Dr. Gazda Istvánnal, egyetemi tanárral, aki a Budapesti Műszaki Egyetem mellett a Sellye János nevét viselő Komáromban működő Tudományegyetemnek is óraadó tanára volt s aki végig mentorálta Szénássy Árpád egyre bővülő és a szakágait tekintve is egyre szélesebb körű tevékenységét,, hogy mind a ketten tartsanak előadást a jubileumi emlékező konferencián. Az előadások nagy érdeklődést kiváltva zajlottak le, ahogy erről a szlovák hírportál 2019.márc. 11-én mint vezércikkben is beszámolt.
Magát a megemlékezést kedves felesége Szénássy Árpádné Marika kezdeményezte megkeresve az OSZK -t s ott Nagy Zoltán ny. főosztályvezetőt, a Fénykép és Fotóművészeti Tár korábbi vezetőjét, a Műszaki Könyvtáros Szervezetünk elnökét akivel kedves férje az igen korai 52 évesen 2005-ben bekövetkezett haláláig több mint két évtizeden át tartós napi munka kapcsolatban volt.
Maga az emlékülés Révkomárom legpatinásabb épületében a Duna Menti Múzeum nagy előadó szalonjában zajlott le, ahol a rokonok,a tisztelők, a város és a megye képviselői zsúfolásig megtelítették a nagy teremet.
Elsőként Keszegh Margit a Jókai Közművelődési és Múzeum Egyesület elnöke köszöntötte az egybegyűlteket, aki végig is vezette az emlékülést.
Felkérte Stubendek Lászlót Komárom város polgármesterét, hogy mondja el emlék beszédét, amelyben a megtisztelő ismertetés mellett, kitért arra is, hogy Szénássy Árpád egy cikluson át a város alpolgármestere is volt s igen eredményes műemlékmentő és fejlesztő munkát fejtett ki,
Ezekután Csütörtöky József a múzeum igazgatója beszélt Szénássy Árpádról akivel hosszú éveken át baráti és kollegiális kapcsolatot tartott fenn s meghatottan szólt arról, hogy mennyi szép közös munkájuk is volt.
Ennek nyomán tudta összeállítani és megrendezni Szénássy Árpádné és leányuk Timike segítségével a konferencia után a Zichy palotában megnyíló emlék kiállítást.
Majd bemutatásra került Szénássy Árpád posztumusz munkájaként erre az alkalomra megjelentetett Az elfelejtett szobrászművész BERECZ Gyula cimű munkája is, amelyet a résztvevők igen nagy számú közönsége nagy lelkesedéssel fogadott és vette kezébe az ott fellelhető összes példányt elkapkodva.
Mint ahogy a Műszaki Könyvtáros Szekció által szervezett közel 50 fős csoportunkat annak idején Szénássy Árpád barátunk vezette végig a komáromi várban, úgy eljött annak is az ideje, hogy egy újabb utat tegyünk és meglátogassuk Csúzon az általa ott létrehozott Kastélymúzeumot és a Magyar Művelődési Intézetet, amely méltó emlékhelye maradhatna életművének évszázadokon át.
Nagy Zoltán
az MKSZ elnöke
Dr. Gazda István: Dr.Szénássy Árpád pályaképe
A Konferencia meghívója
Híradás a szlovák Hírportálon