Warning: Use of undefined constant KB_INLINEPICASA_MAXSIZE - assumed 'KB_INLINEPICASA_MAXSIZE' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /chroot/home/mkeinfoh/mke.info.hu/html/wp-content/plugins/kb-easy-picasaweb/kb-inline-picasaweb-functions.php on line 6
Warning: Use of undefined constant KB_INLINEPICASA_CACHETIME - assumed 'KB_INLINEPICASA_CACHETIME' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /chroot/home/mkeinfoh/mke.info.hu/html/wp-content/plugins/kb-easy-picasaweb/kb-inline-picasaweb-functions.php on line 15
Warning: Use of undefined constant KB_INLINEPICASA_UPDATE - assumed 'KB_INLINEPICASA_UPDATE' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /chroot/home/mkeinfoh/mke.info.hu/html/wp-content/plugins/kb-easy-picasaweb/kb-inline-picasaweb-functions.php on line 23
Szlovéniában és Olaszországban járt a Műszaki Szekció 66 fős csoportja, hogy meglátogassa az I. világháborús magyar emlékhelyeket.
Ezen a lapon erről az útról adunk rövid képes összefoglalást, amely azonban elvezet a meglátogatott helyek részletesebb ismertetéséhez is. részletes utitérképünk
1. nap -Utazás Muraszombat érintésével Ankaranba
Muraszombat
Első szakmai programunk a Muraszombati Területi és
Tanulmányi Könyvtár
meglátogatása volt.
A csoportunkat Joze Vugrinec
igazgató úr nevében is
Papp József könyvtáros
kollégánk fogadta és
tartott vetített-képes
előadást a könyvtárukról.
Ezt követően két csoportra osztva látogatást tettünk az igen korszerű és olvasóbarát tereket is biztositó könyvtárban.
Továbbindulás előtt még városnéző sétára is maradt idő. Megtekintettük a híres Szatpáry kastélyt, és a evangélikus templomot.
Ankaran
Folytatva utunkat Koper irányába jutottunk el szálláshelyünkhöz, az Adria partján hosszú tengerparti parkkal övezett Adria Hotelhez Ankaranban.
A szálláshelyek elfoglalása után pihentető sétát tettünk a tengerparton. A mólóról áttekinthető a szlovén tengerpart, előttünk a távolban várakozó nagy hajó már a trieszti kikötőbe fog befutni. Sötétedéskor aztán elfogyasztottuk az első vacsoránkat a régi kolostor kerengőjéről nyíló étteremben.
A csodálatos helyen lévő Hotel Adria Ankaran szálloda, panzió és canping- telep közel 10 hektáros mediterrán erdő parkban fekszik közvetlenül az Adria tenger partján pavilon rendszerű szálloda épületekkel, amelyekben igen jó szobákban kaptunk mi is elhelyezést.
2. nap – Kirándulás Szlovéniában az Isonzo vidékére és Kobaridba
Kobarid ( Caporetto)
A Kobaridi Hadtörténeti Muzeumban, amely Szlovénia önnállósódása után a város és az ott élő helyi történeti egyesületek és magánszemélyek kezdeményezésére jött létre és a Budapesti Hadtörténeti Muzeum igazgatójának Dr. Lugosi József ezredesnek és munkatársainak aktiv szakmai támogatásával valósult meg. Joze SERBEC igazgató úr fogadott minket igen nagy kollegiális barátsággal. Ezt követően a nagy létszámú csoportunk 3 részre osztva kíváló szakvezetéssel tekintette meg a gyüjteményt, amelyeket, Dr. Szabó Györgyné Clarissa, Papp József és Pastyik László kollégáink tolmácsolásban hallgathattunk meg.
Nagy köszönettel tartozunk a vendéglátóinknak és a tolmácsoló kollégáinknak.
Mák Ferenc cikke: Az isonzói kegyelet című cikke megrázó összefoglaló az utazásunkról.
Szövege megjelent az újvidéki Magyar Szó 2011. október 21.-i számának Gyűrődések című rovatában. (Az eredeti cikk a Magyar Szó-ban)
- Egy kép az isonzói csatát bemutató filmből
Séta a “tanösvényen”
A múzeumlátogatás után egy igen kedves helyi nyugdíjas kolléga kiséretében ellátogattunk a Kobarid
(Caporetto) véres ütközeteit bemutató un. tanulmányi ösvényre, ahol
átkeltünk az Isonzó folyó fölött kifeszitett kötélhágcsós hidon is.
Ezen a tanösvényen végig haladva tekinthetőek meg a hírhedtté vált 10 caporettói csata katonai emlékhelyei,
( bunkerek, lő- és ágyúállások, stb) amelyeknél közel 80.000 ember vesztette el életét a
„ nagy háború” négy éve alatt. (Fotóalbumja)
Gorizia ( Görtz)
Az Isonzó-völgyben tett emléktúránkat a történelmi Gorizia ( Görtz) városnak megtekintésével zártuk. Gorzia szintén több Isonzó-i ütközet központja volt.
Gorízia ( Görtz) volt a monarchia hadseregének központi székhelye.
3.nap – Olaszország: a Doberdo vidéke, Fogliano és Redipuglia
Fogliano –Redipuglia
E napon áttértünk az Isonzo folyó túlpartjára, hogy eljussunk a ma már Olaszországhoz tartozó Doberdó– fensik vidékére. A hegyek között haladva ellátogattunk Fogliano –Redipugliába, a legvéresebb csaták szintereire, ahol még ma is a legtöbb magyar katona sirja nyugszik a közös Osztrák-Magyar Monarchia katonáinak még a háború alatt és a vége előtt kialakított temetőjében.
Itt is elhe- lyeztük a hősi halottainkra emlékező
koszorúnkat.
Ugyancsak megkoszorúztuk az ún. régi foglianoi temetőben az olasz és más országokból, igy Magyarországról is odakerült katonáink sirjait, miután a háboru első évében még ide temettek minden elhunyt katonát, a fegyvernemeik és csapattestjeik szerint kialakított parcellákba.
Esőben látogattuk meg a katonatemetőt, amelyről Mák ferenc újabb cikkében így ír:
“A doberdói katonatemető fölött viszont hirtelen borult be az ég: vastag kárpitként takarták el a felhők a napot. Még a kezünkben voltak a koszorúk, amikor a halk morajlásból egyszerre iszonyatos égzengés lett, és a hatvan lépcsőfok felénél a nyakunkba szakadt a bóra. A karsztok rettenetes ágyúrobaja, mely mögött mintha a kilencven éve megmerevedett front kelt volna életre. Forrva, sisteregve, mennybéli óceánként szakadt a nyakunkba a zápor – mindazok szenvedésének megelevenedett jelképeként, akik e gondozott katonatemetőben leltek végső hazára. “
A teljes cikket itt láthatod.
Visintini – Magyar kápolna
A már szakadó esőben indultunk el és érkeztünk meg Visintini faluba, ahol a még az I. Világháboru alatt felépített, majd itt a 2000-es évekeben a győri középiskolai tanárok és diákok összefogásával teljesen felújitott, és az itt hősi halált halt magyar katonák emlék- kápolnája áll.
A kegyeletünket kifejező, az MKSZ nevében elhelyezett koszorúzásunk után a közel 70 fős delegációnk közösen elénekelte a himnuszt.
Trieszt
A doberdói nagy csata helyszínét is bejárva eljutottunk Triesztbe ahol
Papp József kollegánk tárgyszerü szakveztése alapján ismerehettük meg a monarchia e kiemelekedő városának történelmi szerepét és jelentőségét.
4. nap – A Szlovén tengerpart varázslatos városkái
A szombat reggelre visszatért esőmentes jó időben indulhattunk el szintén Papp József kollegánk és barátunk értő vezetésével az ún. szlovén tengerpart gyöngyszemeinek megtekintésére szánt utunkra.
Ennek során részletesen megismerkedhettünk Koper, Portoroz( Portoroza) és Pirán (Pirano) városokkal, ahol éppen az évi nagy Regatta Versenyre készültek és a szokásos tökfesztivál is ebben az időben zajlott.
Koper (CapodIstria)
Első városunk Koper volt,
a parkjaival, régi épületeivel
tündöklő kis város, ahol
bejártuk a város belső kis
utcáit, megnéztük a szép
barokk székesegyházat.
San Bernardino
Olyan szerencsénk volt, hogy megálhattunk annál a templom romnál is ahonnan annak idejében elindult a Kapistranoban született
Kapistrán Sz. János szerezetes , hogy
Hunyadi János mellett vegyen részt ferences rendtagjaival együtt országunknak a törököktől való felszabadításában.
Innen indult el a világhírűvé vált török
felszabadító harcok szinhelyére,
Magyarországra.
- Csoportkép nagyban Csoportkép névsorral
Portoroz( Portoroza)
Portorozon megtekintettünk egy modern, a 2000-es években a makoveczi épitészeti gondolatok jegyében létrehozott épületegyüttest, amely együtt él az azt körülvevő hegyoldalban elterülő mediterrán fenyőerdő parkkal is.
Pirán (Pirano)
Pirán kikötőváros volt az utolsó állomásunk a szlovén tengerparton. Látnivaló itt is akadt bőven, miután a középkorban ez a város volt a hajózás és tengeri kereskedelem központja, egy időben a velencei köztársaság részét is képezte. Kikötője máig talán a legszebb az egész környéken.
A gyönyörű napfényes kikötőben volt alkalmunk szabadidőnk lazább, de ugyanakkor érdékes és élvezetes eltöltésére. Bejártuk a város zeg-zugos kis utcáit, felmentünk a dombetőre, gyönyörködni a látványban, a tengerparti kis vendéglőkj pedig alkalmat adtak a latinos vendéglátás megismerésére.
5. nap Hazautazás Budapestre
Celje
Hazafelé megszakítva utunkat megállottunk Celje városában, s végre eső nélkül ragyogó napsütésben tekinthettük meg az ősi városmagot, ahonnan feltekintve megláthatjuk a dombtetőn a Cillei család várát.
Megnéztük a városban lévő várkastélyukat is, amely ma a celjei történelmi múzeumnak ad helyet.
Ezután már végérvényesen haza felé vettük az utunk irányát, ahova is a Corvin áruház előtti parkolóba 20 órára érkezetünk meg.
Kapcsolódó linkek:
Molnár Attila: Én is jártam Isonzónál (beszámoló a MUOSZ weblapján) Megjelent a MKSZ Hiradó 2011/5-ös számában is (pdf)
Utiprogram
A Nagy Háború írásban és képekben – bemutatunk egy igen gazdag anyagú blogot.
A Nagy Háború emléke él – hírt adunk egy új alapítvány honlapjáról
További fotók:
A túrán készült fotókat az egyes településeknél találhatod meg. Ezek a szövegből is hívhatók, de itt egy listát adunk külön is róluk: