KÖNYVTÁRVILÁG

WEBMAGAZIN

mke90
2025.05.05.
XIII. Évfolyam
2. Szám
Ötágú síp

MKE 90 – A határon túli könyvtáros egyesületek, szervezetek képviselőinek üdvözletei

A Kárpátaljai Magyar Könyvtárosok Egyesülete (KMKE) számára a Magyar Könyvtárosok Egyesülete (MKE) különleges kapcsolatot jelent.

 Az MKE egy nagy, országos szervezet, amely szakmai támogatást és fejlődést kínál a kárpátaljai közkönyvtárosoknak is Magyarországon. A konferenciákon, más szakmai rendezvényeken való részvétel hozzájárulhat ahhoz, hogy a KMKE tagjai részesei legyenek képzéseknek eseményeknek, hozzáférjenek fontos információkhoz, illetve szakmai fejlődési és fejlesztési lehetőségekhez, amelyek segíthetik őket munkájukban és közösségeik támogatásában.

A Magyar Könyvtárosok Egyesületétől érkező erkölcsi és szakmai támogatás erősítheti a KMKE tagjainak identitását és munkájuk értékét, különösen egy olyan régióban, ahol az anyanyelvi kultúra megőrzése és a közösségi kapcsolatok fontosak.

Varga Éva, elnök

 

Éljen az MKE!

Az SZMKE tavaly ünnepelte fennállásának 25. évfordulóját. Elmondhatjuk, hogy az MKE és egyesületünk között is legalább ennyi együttműködésben gazdag év áll. A szlovákiai magyar könyvtárosok több évtizede támaszkodhatnak az anyaország szakmai szervezetére. Képzések, előadások, konferenciák formájában mindig szeretettel, tárt karokkal vártak minket. Ezek az események nem csak tudásunkat bővítették, de hozzájárultak ahhoz is, hogy közösségként erősebbé váljunk. A Vándorgyűléseken minden alkalommal biztosították helyünket, s nem csak helyet, de szót is kaptunk. Lehetőségeinkhez mérten próbáljuk viszonozni és kölcsönösen fenntartani ezt a virágzó szakmai együttműködést. Inspirációt, motivációt kapunk, s csak remélni tudjuk, megszolgáljuk a sok segítséget is. A szakmai programokon való részvétel, az ott látott, hallott és kipróbált ismeretek és tapasztalatok hozzájárultak ahhoz, hogy könyvtárosaink naprakészek legyenek, könyvtáraink korszerű szolgáltatásokkal igazodjanak olvasóink igényeihez. A határokon átívelő szakmai kapcsolatok minden esetben többet adtak a tudásnál, hiszen barátságos, támogató légkörrel találkoztunk minden egyes rendezvényen, találkozón.

Ezúton szeretnénk kifejezni őszinte, hálás köszönetünket a Magyar Könyvtárosok Egyesülete valamikori és jelenlegi tisztségviselőinek. Bízunk benne, hogy a jövőben is gyümölcsöző lesz ez az együttműködés, amely mindannyiunk számára fejlődést hozhat. Még egyszer köszönjük a bizalmat és a példamutató szakmai hozzáállást.

Nagyon boldog 90. születésnapot!

A Szlovákiai Magyar Könyvtárosok Egyesületének elnöksége

 

 

Kapcsolódás, közösség, együttműködés – gondolatok a Magyar Könyvtárosok Egyesületének 90. évfordulójára

A Vajdasági Magyar Művelődési Intézetnek és a koordinálásában működő Kapocs Könyvtári Csoportnak a Magyar Könyvtárosok Egyesületével (MKE) való kapcsolata nemcsak szakmai, hanem közösségi és kulturális szempontból is kiemelt jelentőséggel bír. Az MKE olyan szakmai és értékmegőrző kapcsolódási pontot jelent, amely megerősíti a vajdasági magyar közösséget abban, hogy a határokon átívelő magyar könyvtáros közösség az egységes magyar nemzet része.

A határon túli magyar intézmények számára a szakmai együttműködések kiemelt jelentőséggel bírnak. Az MKE-vel való együttműködés hozzájárul ahhoz, hogy a vajdasági magyar könyvtáros közösség tagjai – szakemberek és olvasók egyaránt – élő kapcsolatban maradhassanak a magyar nyelvű könyvtári kultúrával, és aktívan részt vehessenek annak alakításában. Ez az együttműködés számunkra nemcsak szakmai támogatás, hanem az identitásmegőrzés, a magyar anyanyelv, a kulturális örökség és a közös értékek ápolása is, amely csak akkor lehet igazán élő, ha van lehetőségünk egymással közösséget alkotni, és ebben az MKE-nek kiemelkedő szerep jut.

Intézetünk munkatársai és a Kapocs Könyvtári Csoport tagjai rendszeresen részt vesznek az Egyesület rendezvényein, a határon túli magyar könyvtárosokat is bekapcsolják egy közös tudásmegosztó hálózatba, különösen a nyári vándorgyűlések jelentik számunkra a szakmai megújulás, a tapasztalatcsere és az inspiráció forrását. Ezeken az alkalmakon túlmutató értéket képviselnek a személyes találkozások, a barátságok, a közös gondolkodás lehetőségei.

Az MKE egyik legnagyobb erőssége, hogy hidakat épít – nemcsak intézmények, hanem emberek között is. Olyan közösséget teremt, amelyben a határon túli magyar könyvtárosok is otthon érezhetik magukat, ahol megoszthatják tapasztalataikat, tanulhatnak egymástól, és hozzájárulhatnak a közös tudás gazdagításához.

A jövőben is örömmel veszünk részt minden olyan kezdeményezésben, amely a határokon átívelő együttműködést erősíti. Szeretnénk lehetőséget teremteni közös szakmai képzések, online műhelymunkák, csereprogramok szervezésére, amelyek a magyar nyelvű könyvtári kultúra fenntartását és fejlesztését szolgálják.

Bízunk benne, hogy a Vajdasági Magyar Művelődési Intézet és a Magyar Könyvtárosok Egyesülete közötti kapcsolat tovább mélyül, és hosszú távon is értékteremtő, értékmegőrző marad a szakma, a közösségek és az egységes magyar kultúra szempontjából is.

Kormányos Katona Gyöngyi igazgató, Vajdasági Magyar Művelődési Egyesület

Resócki Vázsonyi Csilla könyvtáros, a Kapocs Könyvtári Csoport koordinátora

 

A könyvtár világa, akár egy jól karbantartott katalóguscédula-rendszer, első ránézésre poros, másodikra retró, harmadikra pedig rájövünk, hogy ez bizony az információs társadalom titkos szuperfegyvere. Ez a gondolat adja az alapját annak a kissé nosztalgikus, ám jövőbe tekintő vizsgálódásnak, amelyet most a Magyar Könyvtárosok Egyesülete (MKE) és a Romániai Magyar Könyvtárosok Egyesülete (RMKE) lehetséges együttműködési távlatainak szentelek. A két egyesület viszonya eddig leginkább olyan volt, mint két távoli unokatestvéré, akik évente egyszer a családi lakodalmon beszélgetnek egy jót a töltött káposzta fölött. Konferenciák, vándorgyűlések, díjak oda-vissza – ezek már önmagukban is értékes kapcsolódási pontok, de valljuk be, a 21. század könyvtárosa nem elégszik meg a protokollal, a pogácsával, a pálinkával (bár ebben vannak fenntartásaim…). Ideje lenne kinyitni a határokat – legalább szimbolikusan – és megnézni, mire képes együtt két szomszédos könyvtáros közösség. A digitalizáció, mesterséges intelligencia, robotkönyvtárosok és hibrid szolgáltatások világában a határok már rég elvesztették korábbi jelentőségüket. Miért ne lehetne a magyar könyvtáros egy egységes, nemzeti hálózat része, függetlenül attól, hogy Budapesten, Székelyudvarhelyen vagy épp Zilahon van a munkahelye? Érdemes lenne még ezen is elgondolkodni, látunk-e ebben fantáziát? Íme, néhány ötlet, hogyan mélyülhetne el az MKE–RMKE együttműködése, és hogyan lehetne azt egy fokkal izgalmasabbá tenni:

1.Közös szakmai műhelyek

Szervezhetnének közös online (vagy hibrid) szakmai műhelyeket olyan témákban, amelyek mindkét fél számára relevánsak: digitális kompetenciák, AI a katalógusban, vagy épp a TikTok, mint könyvtári szolgáltatás (igen, ez létezik, és ijesztően jól működik). Az együtt gondolkodás során nemcsak ötletek cserélődnek, de az is kiderülhet, hogy ugyanazzal a problémával küzd a sepsiszentgyörgyi könyvtáros, mint a szombathelyi kollégája.

2. Könyvtárak testvérkapcsolatban – mint a városok, csak kevesebb politikával

A testvérkönyvtári hálózatok építése az egyik legizgalmasabb lehetőség. A magyarországi és erdélyi könyvtárak össze is „házasodhatnának” – virtuálisan persze –, és évente szervezhetnének egymásnak vendégnapokat, tematikus könyvbemutatókat, diákcseréket (igen, az iskolai könyvtárak is számítanak!), közös olvasási kihívásokat. A végén még az is lehet, hogy a debreceni gyerekek a székelyföldi népmeséket választják kedvencüknek, és fordítva.

3. Ifjúsági kapcsolatok – könyvtárospalánták határok nélkül

A fiatal könyvtárosok bevonása kulcsfontosságú. Lehetnének közös mentorprogramok, ösztöndíjak, szakmai gyakorlat-lehetőségek egyik ország könyvtáraiban a másik ország hallgatóinak. A végzős informatikus-könyvtáros hallgató így nemcsak a szakon tanultakról, hanem a határon túli könyvtári valóságról is képet kaphatna – és ez az interkulturális tapasztalat a jövőben kincset ér. A „Könyvtár, ami összeköt” program nyúlványaként határon túli (Magyarország határain túli) könyvtárak látogatása, a munkájuk megismerése, a velük való kapcsolat kialakítása mindannyiunk számára hasznos lenne.

4. Végezetül: az együttműködés nem házi feladat, hanem lehetőség

Ahhoz, hogy az MKE és RMKE kapcsolata valódi stratégiai partnerséggé váljon, nem kell más, csak egy kis nyitottság, egy kis odafigyelés, némi áldozat. A jövő könyvtárosai már nemcsak könyveket, hanem kultúrákat és közösségeket is összekapcsolnak – és mi más lenne erre alkalmasabb, mint két olyan szervezet, amelyek már eddig is megmutatták: a könyvtárosság több, mint szakma – ez hivatás, közösség és egy kicsit életforma is.

Szőcs Endre elnök

Romániai Magyar Könyvtárosok Egyesülete

 

Könyvtárunk és a Magyar Könyvtárosok Egyesülete kapcsolatát és együttműködését elemezve, ma a 21. század első negyede végén, szabadon azt lehet mondani, hogy egy hosszan tartó, stabil  és tartalomteli partneri viszonyról van szó. Számunkra ez a kapcsolat nemcsak szakmai, hanem érzelmi szempontból is fontos, hiszen a közösséghez tartozás érzését erősíti. Határon túli magyar könyvtárként, könyvtárosként nagy öröm és segítség számunkra, hogy egy olyan egyesület részeként dolgozhatunk, amely folyamatosan fölfigyel könyvtárunk igényeire, jelenére és jövőjére.

A MKE rendezvényei széleskörű és naprakész témákat ölelnek fel, biztosítva ezzel számunkra, határon túli magyar könyvtárosok számára olyan tudásokat, amelyek sokat segítenek a szakmai fejlődésünk során. Itt ki kell emelni, hogy nekünk az a tény, hogy az említett szakmai összejöveteleken magyarul, anyanyelvünkön tehetünk szert új szakmai tudásokra, nagyon sokat számít.

Határon túli szemszögből a MKE egy rendkívül jól szervezett és összetartó közösség, amely évtizedek óta sikeresen állja meg helyét minden új kihívás előtt és jó hírnevet biztosít a könyvtáros szakma képviselőinek.

Rabbi Zsolti, mag. iur. et mag. bibl., Pélmonostori Városi Könyvtár,
Horvátországi Magyarok Központi Könyvtára