
2026. március 16-án az újjáalakulást követően megtartottuk az első nyilvános taggyűlést a Komárom-Esztergom Megyei Szervezetben. Az esemény célja nem csak a formai keretek rögzítése volt, hanem a szakmai közösség aktivizálása és a jövőbeli irányok megbeszélése.
Szerettük volna, ha szélesebb körbe eljut a gyűlés híre, így az eseményt a KATALIST szakmai levelezőlistán is meghirdettük. A meghívás eredményeként 13 fő vett részt a gyűlésen, köztük számos új kolléga lépett be a megyei szervezetbe.
A gyűlés első pontjaként a tagság megismerhette az új tisztségviselőket. A szervezet titkári feladatait Opálka Tamara látja el, aki 2023 óta tagja a KEMSZ-nek. Az ELTE informatikus könyvtáros szakán szerezte alap-, és mesterdiplomáját és hét éve könyvtárosként dolgozik. Az elnöki tisztséget Kostyál Csenge tölti be, aki korábban a Heves megyei szervezetben tevékenykedett. Tanulmányait az Eszterházy Károly Katolikus Egyetemen végezte, jelenleg az intézmény könyvtár- és információtudományi mesterképzésének hallgatója. Mindketten a TMJV József Attila Könyvtár kollektíváját erősítik.
Az elnöki tájékoztató keretében a résztvevők áttekintést kaptak az MKE felépítéséről és a tagság előnyeiről. A Vándorgyűlésről is szó esett, amely 2026. június 25–27. között Kecskeméten kerül megrendezésre.
A beszámoló érintette a 2026-os év első tanácsülésén elhangzottakat is. Gerencsér Judit, az MKE elnöke korábban ismertette a szervezetet érintő strukturális változásokat, folyamatban van az Alapszabály és az Ügyrend felülvizsgálata, valamint az új ciklus stratégiájának kidolgozása. Ezekről a májusi küldöttgyűlés fog dönteni, ahol várhatóan a tagdíjmértékek módosítása is napirendre kerül.
A megyei szervezet múltja és jelene egyaránt hangsúlyt kapott. A tagság megtekinthette az elismerő oklevelet, amelyet a szervezet alapításának 60. évfordulója alkalmából adományoztak.
A statisztikai adatok bizakodásra adnak okot. Az előző évek csökkenő tendenciája megfordult és ugyan testületi taggal jelenleg még nem rendelkezik a megyei szervezet, az egyéni taglétszám dinamikusan emelkedik. A gyűlés idején – két helyszíni regisztrációt követően – a létszám elérte a 25 főt. Amennyiben bárki intézménye úgy gondolja, hogy csatlakozásával támogatná a megyei szervezetet az mke.kem.szervezet@gmail.com címen jelezheti a vezetőség számára. Köszönjük!
A gyűlés végén a szakmai ösztöndíjakról esett szó. Tájékoztatás hangzott el az Év fiatal könyvtárosa díjról, valamint a Kovács Máté Alapítvány különdíjas pályázati lehetőségeiről.
A tagság bevonása érdekében a vezetőség létrehozott egy digitális Ötletládát Google Dokumentum formájában, ahol a kollégák folyamatosan jelezhetik igényeiket, javaslataikat a jövőbeli programokkal kapcsolatban.
Köszönjük mindenkinek, aki eljött és megtisztelt bennünket jelenlétével és várjuk a közös programokat a jövőben!
Kostyál Csenge, Opálka Tamara, MKE Komárom-Esztergom Megyei Szervezet