KÖNYVTÁRVILÁG

WEBMAGAZIN

202502_Szuperero_Konyvtarosok_kituntetesei_1
2025.05.05.
XIII. Évfolyam
2. Szám
Szupererő

Könyvtárosok kitüntetései

Magyar Arany Érdemkereszt polgári tagozat kitüntetést adott át Gerencsér Juditnak Zsigó Róbert, a Kulturális és Innovációs Minisztérium miniszterhelyettese és Závogyán Magdolna kultúráért felelős államtitkár a március 15-i nemzeti ünnep alkalmából.

 

A márciusi nemzeti ünnep alkalmából állami díjakat és kitüntetéseket adtak át könyvtáros kollégáinknak:

  • Magyar Érdemrend Tisztikereszt polgári tagozat kitüntetést vehetett át Vizkelety Andrásné Ecsedy Judit bibliográfus, az MTA doktora, az Országos Széchényi Könyvtár nyugalmazott tudományos kutatója
  • Magyar Arany Érdemkereszt polgári tagozat kitüntetésben részesült Gerencsér Judit, a nemzeti könyvtár általános főigazgató-helyettese, a Magyar Könyvtárosok Egyesületének elnöke, valamint Zichy Mihály, a Kézirattár nyugalmazott tudományos kutatója
  • a Magyar Érdemrend lovagkeresztjét vette át Redl Károly, az Országgyűlési Könyvtár vezetője, az Országgyűlés Hivatalának főosztályvezetője
  • Magyar Ezüst Érdemkereszt polgári tagozat kitüntetést vehetett át Galát Péter, a Hagyományok Háza Martin György Szakkönyvtárának gyűjteményfeldolgozója és Kóti Hajnalka, a Békés Megyei Könyvtár részlegvezetője, a Békés Megyei Könyvtárellátási Szolgáltató Rendszer munkatársa
  • Magyar Érdemrend lovagkeresztje kitüntetést vehetett át Sudár Annamária előadóművész, kulturális menedzser, irodalmi szerkesztő

Forrás, laudációk: https://ki.oszk.hu/hir/konyvtari-intezet/kituntetesek-marcius-15-i-nemzeti-unnep-alkalmabol

Magyarország Kormánya oklevéllel ismerte el az MNMKK OSZK általános főigazgató-helyettese, Gerencsér Judit munkáját, amelyet az Európai Unió Tanácsának második magyar elnöksége idején végzett. A dokumentumot Vincze Máté, a Kulturális és Innovációs Minisztérium közgyűjteményekért és kulturális fejlesztésekért felelős helyettes államtitkára adta át.

Az oklevéllel elsősorban Gerencsér Juditnak a 2024 októberében megrendezett, „ReAImagining Public Collections in the 21st Century in Light of Digital Development” című nemzetközi konferencia szervezésében vállalt meghatározó szerepét méltatták. A rendezvény 2024. október 14–15-én az MNMKK Magyar Nemzeti Múzeum, az MNMKK Országos Széchényi Könyvtár és a Magyar Nemzeti Levéltár közös szervezésében valósult meg. A konferencia fókuszában a közgyűjteményeket érintő digitális kihívások, a mesterséges intelligencia alkalmazása, valamint a technológiai fejlődés hatása állt.

A kitüntetés indoklásában a brüsszeli Magyarország Háza Márai Sándorról elnevezett könyvtárának létrehozásában vállalt szerepét is kiemelték, amely projekt szintén hozzájárult az MNMKK OSZK nemzetközi jelenlétének erősítéséhez és a magyar könyvkultúra népszerűsítéséhez. A könyvtár a magyar irodalom, nyelv és tudomány kiemelkedő alkotásait vonultatja fel az Európai Unió hivatalos nyelvein.

Forrás: https://www.facebook.com/nemzetikonyvtar