KÖNYVTÁRVILÁG

WEBMAGAZIN

2149894307
2023.08.21.
XI. Évfolyam
5. szám
MKE és IFLA Hírek

IFLA hírek

2024-ben elmarad az IFLA világkonferenciája

2023 októberének első napjaiban az IFLA elnöke és főtitkára azt a hírt tett közzé, hogy a helyi szervezők visszamondták a 2024. évi, dubaji IFLA-világkonferencia (WLIC) megrendezését. Döntésüket az Egyesült Arab Emírségek Könyvtári és Információs Egyesülete, a nyertes pályázat összeállítója jelentette be. Hangsúlyozták, hogy elkötelezettek az IFLA céljai mellett, és továbbra is mindent megtesznek, hogy kapcsolatot teremtsenek országuk és régiójuk könyvtárosai és a globális könyvtári világ között. Az IFLA megköszönte a már elvégzett munkát, és biztosította a partneregyesületet, hogy a közös munka számos más módon folytatódik.

Mint ismeretes, a világkonferencia dubaji megrendezésével kapcsolatban fenntartások merültek fel a világ könyvtári közösségeiben, de az IFLA kitartott a dubaji helyszín megtartása mellett, ezután következett be a helyi szervezők döntése. Mivel a konferencia megrendezésének munkálatai már előrehaladottak voltak, és a 2024. évi rendezvényre nem volt más jelentkező, sajnos nem maradt más megoldás az IFLA vezetése számára, mint hogy töröljék az eseményt. Az IFLA tisztában van azzal, hogy ez a lépés csalódottságot vált ki a részvételre készülő könyvtárosok körében. Az IFLA tanácsa a későbbiekben további tájékoztatást ígért arról, hogy milyen lépéseket készülnek tenni a világkonferencia jövője érdekében.

Forrás: https://www.ifla.org/news/wlic-2024-withdrawn/

10 ötlet, amellyel előmozdíthatjuk a könyvtárak érdekérvényesítését

A 2023. évi IFLA világkonferencia után készült az alábbi összeállítás:

  1. Jelöljünk az UNESCO Világörökségi programjának nemzetközi nyilvántartásába! (A jelenlegi, 2023-2025-ös időszakra szóló felhívás 2023. november 30-án zárul.)
  2. Mutassuk be, hogy könyvtárunk vagy egyesületünk hogyan mozdítja elő a klímavédelmet! Vegyünk részt az IFLA ezzel kapcsolatos könyvtári/egyesületi felmérésében!
  3. Írjuk alá a könyvtáraknak a ENSZ fenntarthatósági fejlesztési céljaival kapcsolatos állásfoglalását, és kapcsolódjunk be az ezzel kapcsolatos programokba és akciókba!
  4. Tartsunk tanácskozást a kultúra szerepéről a fenntartható fejlődésben! Mutassuk be Culture2030 program céljait, és tegyünk hozzá észrevételeket!
  5. Használjuk fel az IFLA közkönyvtári és iskolai könyvtári manifesztumainak fordításait, készülő frissítéseit és a hozzájuk készült eszközöket az érdekérvényesítés során!
  6. Vegyünk részt a szellemi szabadságról szóló világfelmérésben!
  7. Indítsuk könyvklubot a fenntartható fejlődésről, a könyvtárak szerepéről!
  8. Kapcsolódjunk be az internet kormányzati kezeléséről szóló vitákba, járuljunk hozzá az IFLA internetes manifesztumának elkészítéséhez!
  9. Nyissunk a világra: iratkozzunk fel az IFLA regionális levelezési listáira, vegyünk részt az IFLA konferenciák regionális tanácskozásain!
  10. Olvassuk el a regionális érdekérvényesítési prioritásokról szóló vizsgálat 2023. évi kiadását, hogy képet kapjunk a globális és a regionális programokról, ezekből átvehessük a jó gyakorlatokat!

Forrás: https://www.ifla.org/news/10-actions-you-can-take-to-advocate-for-libraries-after-wlic/

(Az angol eredetiben számos linkkel, amelyek részletesebb információkat tartalmaznak.)

Hegyközi Ilona