KÖNYVTÁRVILÁG

WEBMAGAZIN

202602_Szervezetielet_Beszamolo_a_Jogi_Szekciojanak_2026_taggyuleserol_2
2026.05.07.
XIV. Évfolyam
2. Szám
Szervezeti élet

Beszámoló az MKE Jogi Szekciójának 2026. évi taggyűléséről

A Magyar Könyvtárosok Egyesülete Jogi Szekciója 2026. március 5-én tartotta éves taggyűlését a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Jog- és Államtudományi Karán.

A résztvevőket dr. Aczél-Partos Adrienn, a PPKE JÁK könyvtárvezetője, valamint dr. Urai-Tóth Éva, a Jogi Szekció elnöke üdvözölte. Köszöntőjükben hangsúlyozták a szakmai együttműködések jelentőségét, valamint azt, hogy a jogi szakkönyvtárak a digitális átalakulás és a kutatástámogatási feladatok erősödése révén egyre összetettebb szerepet töltenek be a felsőoktatási és tudományos környezetben.

A köszöntőket követően került sor a zárt taggyűlésre, ahol a szekció vezetőségének tagjai beszámoltak a szekció 2025. évi tevékenységről. Dr. Urai-Tóth Éva elnöki beszámolójában áttekintette a szekció elmúlt évének legfontosabb eseményeit, eredményeit, kihívásait és történéseit. A taglétszám 2025 végére 65 egyéni tagra bővült, a testületi tagok száma pedig 5. A kommunikációs tevékenység legfőbb eszközei továbbra is a levelezőlista és a Facebook-csoport, amelyek a szakmai információk megosztásának és a kapcsolattartásnak is fontos fórumai. A 2025-ös év szakmai programjait áttekintve elnök asszony említette a debreceni vándorgyűlésen megrendezett szekcióprogramot, az egri szakmai kirándulást, valamint az Országos Bírósági Könyvtári Rendszer és az MKE Jogi Szekció közös konferenciáját. Kitért azokra a rangos elismerésekre, melyeket a szekció tagjai kaptak 2025-ben. Dr. Redl Károly a Magyar Érdemrend Lovagkeresztje, Gerencsér Judit és dr. Horváth Sándor Domonkos a Magyar Arany Érdemkereszt polgári tagozat kitüntetését vette át március 15-én. Július 9-én Nyikosné Szabó Ibolya MKE Emlékérem, október 28-án dr. Tószegi Zsuzsanna Füzéki István Emlékérem elismerésben részesült. Dr. Aczél-Partos Adrienn pedig publikációs Nívódíjat vett át november 10-én.

Az elnöki beszámolót követően Nyikosné Szabó Ibolya gazdasági felelős tájékoztatást adott a szekció költségvetésének alakulásáról és a 2026-os év pénzügyi terveiről; az Ellenőrző Bizottság beszámolóját Sándor Gertrud ismertette, míg Tóth Judit tanácsi képviselő a szekciót érintő szervezeti és szakmai fejleményekről számolt be.

Az ebédszünetet követően szakmai programmal folytatódott a rendezvény. A délutáni blokk első részében két előadás hangzott el.

Kardos Helga, a PPKE JÁK könyvtárvezető-helyettese a PETER repozitóriumot mutatta be „PETER – jogi szaktájékoztatás egy katolikus egyetemen” címmel. Előadásában ismertette a rendszer kialakulását és működését, valamint azt, hogy az intézményi repozitórium miként járul hozzá az egyetem tudásvagyonának hosszú távú megőrzéséhez és szolgáltatásához. A PETER egy EPrints alapú digitális gyűjtemény, amely a könyvtárak hagyományos memóriaőrző szerepét digitális környezetben folytatja. A repozitórium különböző dokumentumtípusokat – többek között disszertációkat és diplomamunkákat – tesz elérhetővé, miközben a hosszú távú megőrzés és a hozzáférhetőség biztosítása mellett a nyílt hozzáférés támogatását is célul tűzi ki. Az előadás kitért a rendszer működtetésével kapcsolatos gyakorlati teendőkre is, így a jogosultsági rendszerek kialakítására és az intézményi együttműködés során felmerülő kihívásokra.

Ezt követően Czene Péterné, a Károli Református Egyetem Állam- és Jogtudományi Kar könyvtárvezetője ismertette a kari repozitórium bevezetésének tapasztalatait. Előadásában bemutatta a rendszer kialakításának lépéseit, a bevezetés során felmerülő kihívásokat, valamint azt is, hogy a repozitórium milyen módon járul hozzá az intézményi tudományos teljesítmény láthatóságának növeléséhez.

A program második felében „Csendes háttérből aktív partnerségig: a jogi könyvtárosok új szerepei” címmel kerekasztal-beszélgetésre került sor, amelyet Takács Dániel, az ELTE ÁJK könyvtárvezetője moderált. A beszélgetés résztvevői dr. Aczél-Partos Adrienn (Pázmány Péter Katolikus Egyetem Jog- és Államtudományi Karának Könyvtára), Czene Péterné (Károli Gáspár Református Egyetem Állam- és Jogtudományi Kar Szilassy Aladár Könyvtára), dr. Urai-Tóth Éva (Országgyűlési Könyvtár), Mészáros Zoltán (Nemzeti Közszolgálati Egyetem Egyetemi Könyvtár), Geiger Anna (Szegedi Tudományegyetem Klebelsberg Könyvtár és Levéltár), Arató Balázs (Pécsi Tudományegyetem Egyetemi Könyvtár és Tudásközpont – Benedek Ferenc Jogtudományi és Közgazdaságtudományi Szakkönyvtár), valamint Gergely Gábor (Debreceni Egyetem Egyetemi és Nemzeti Könyvtár) voltak. A résztvevők saját intézményi tapasztalataik alapján beszéltek a repozitóriumokról, a plágiumkeresőkről, a szakdolgozatokról és mindezek szabályozási kérdéseiről.

A rendezvény fakultatív programmal zárult: a résztvevők megtekinthették a PPKE Jog- és Államtudományi Kar könyvtárát, valamint az épületet.

A taggyűlés egyben a Jogi Szekció megalakulásának 15. évfordulóját is jelölte, amelyet a résztvevők egy közös tortával ünnepeltek meg. Egyúttal felidézték a szekció elmúlt másfél évtizedének fontosabb történéseit – a szakmai eseményeken túl a kirándulásokat, közös élményeket, emlékeket is felevenítették.

A Jogi Szekció tagjai ezúton is köszönetüket fejezik ki a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Jog- és Államtudományi Karának és a kar könyvtárának a rendezvény megszervezéséért, valamint a szekció tagjainak nyújtott nagylelkű vendéglátásért. A rendezvény amellett, hogy szakmailag is tartalmas volt az elmúlt időszakra történő visszaemlékezés és az épületséta miatt személyesen is sokat adott a résztvevőknek.

 

Horváth Eszter, az MKE Jogi Szekciójának titkára