A Magyar Könyvtárosok Egyesülete és az Informatikai és Könyvtári Szövetség 2000-ben Az év fiatal könyvtárosa díjat alapított a könyvtáros hivatás iránt elkötelezett, könyvtári szakmai munkakörben előremutató tevékenységet végző fiatal magyar könyvtárosok munkájának elismerésére. 2011 óta Az év fiatal könyvtárosa díj mellett a pályamunkák értékelését végző kuratórium döntése alapján egy újabb díj is kiosztásra kerülhet, a Kovács Máté Alapítvány különdíja. A Díjak minden évben az MKE Vándorgyűlés aktuális helyszínén kerülnek átadásra, így idén Szegeden köszönthettük a díjazottak sorában immáron a 24. Év fiatal könyvtárosát és a 13. Különdíjast.
Az MKE elnöksége szerette volna, ha a nyertes pályázók a szélesebb szakmai közösséggel is megismertethetnék pályázatukat, kimagasló szakmai tevékenységüket, ezért az idei 55. Vándorgyűlésen hagyományteremtő szándékkal megrendezésre került az Év fiatal könyvtárosa Szekció. Ennek keretében bemutatkozási lehetőséget kaptak a 2024-es év díjazottjai, a szekció további előadói pedig a korábbi évek Év fiatal Könyvtárosai és különdíjasai közül kerültek felkérésre. A hazai könyvtárosképző felsőoktatási intézmények egyike a Szegedi Tudományegyetem, így az egyik előadás a szegedi könyvtárosképzés kulisszatitkaiba nyújtott betekintést.
A szekciót a SZTE Klebelsberg Könyvtár nagy olvasóterme fogadta be. A mindvégig nagy számban jelenlévő érdeklődők kellemes és barátságos környezetben hallgathatták az előadásokat.
Az idei év nyertese, Szirákiné dr. Kovács Györgyi, a szolnoki Verseghy Ferenc Könyvtár könyvtárosa tartotta a szekció nyitó előadását Könyvtárhasználati foglalkozások a könyvtárban: szerepjáték, szabadulószoba és interaktív regény címmel. Az előadó a nyertes pályázatát mutatta be, és a viszonylag szűk időkeret ellenére is számos hasznos ötletet, tapasztalatot osztott meg az érdeklődő hallgatósággal. Az interaktív regény használatának gyakorlati tudnivalóiba is betekintést kaptak az érdeklődők egy rövid közös játék során.
A második előadó a 2024-es év Kovács Máté Alapítvány különdíjasa, Juhász Zoltán, a Békés Megyei Könyvtár igazgatója volt. Sajnos ő személyesen nem tudott részt venni a szekció munkájában, de kiváló videó előadásából, amely a Helyismeret a szabad ég alatt – életrajzi lexikonból városismereti séta címet viselte, megismerhettük a helyismereti munka új útjait és lehetőségeit. Az előadó mintegy módszertani útmutatóként is használható, és a helyi igények szerint tovább gondolható anyagot tárt előadásában a szakmai közönség elé.
Szekciónk harmadik előadója a Vándorgyűlést vendégül látó Szegedi Tudományegyetem professzora, Sándor Klára volt, aki a könyvtárosképzést folytató Kulturális Örökség és Humán Információtudományi Tanszék vezetőjeként a képzés során nyert személyes tapasztalatait osztotta meg a hallgatósággal Könyvmolyok és kockák című előadásában. Nagy örömére szolgált, hogy ugyan eleinte egy kicsit kakukktojásnak érezte magát az Év fiatal könyvtárosait felvonultató szekcióban, de a különdíjas Juhász Zoltán hajdani tanáraként újra igazolni látja, hogy a jó képzés elengedhetetlen feltétele a sikeres fiatal könyvtárosnak.
Negyedik előadónk Kajári Katalin, a Gödöllői Városi Könyvtár és Információs Központ könyvtárosa, 2022 Év fiatal könyvtárosa volt, aki Rabok legyünk vagy szabadok?: szabadulószobák a Gödöllői Városi Könyvtár és Információs Központban címmel tartott előadást. A véletlenek érdekes játéka, hogy az idei díjazott, Szirákiné dr. Kovács Györgyi is hasonló témájú pályamunkával nyerte el a címet, aki előadásában utalt is Kajári Katalin munkáira. Ez is jelzi, hogy a kimagasló szakmai eredmények ösztönzőleg hathatnak másokra, és újabb sikeres megoldások kiindulópontjai lehetnek.
Farkas Renáta, a Széchenyi Egyetem Egyetemi Könyvtár és Levéltár informatikus könyvtárosa 2021-ben nyerte el a Kovács Máté Alapítvány különdíját. A díjazott pályamunka címét viselő előadásában: A könyvtár jelene és jövője a felsőoktatásban, már sorra vette a pályázat óta eltelt időszak kutatástámogatási tevékenységében bekövetkezett változásokat, a területen alkalmazott innovatív megoldásokat is.
Kristóf Ibolya, a HUN-REN Nyelvtudományi Kutatóközpont munkatársa Könyvektől a Nagyszótárig címmel adott elő. Az ő esetében már 14 év telt el Az év fiatal könyvtárosa cím elnyerése óta, ezért érdekes volt bepillantást nyerni szakmai életútjának alakulásába a Díj elnyerésétől napjainkig. A 2010-ben nyertes pályamunkája Könyvtárpedagógia a felsőoktatásban címet viselte.
Lencsés Ákos a Kormányzati Informatikai Fejlesztési Ügynökség munkatársaként Statisztikai tájékoztatás és adatgazdászat – a kutatástámogatás új feladatai címmel tartott előadást. Az ő pályája is érdekes fordulatokat vett 2012 óta, amikor elnyerte Az év fiatal könyvtárosa címet A felhasználói bizalom és a népszámlálási adatok digitális szolgáltatása címet viselő pályázatával. Előadásában fontosnak tartotta megemlíteni, hogy milyen hasznos volt számára, hogy a könyvtáros végzettsége mellé szerzett egy továbbit is, és ennek köszönhetően sokkal rugalmasabban volt képes alkalmazkodni az egyes munkahelyek és munkakörök különböző elvárásaihoz.
A szekció elnökeként szerzett benyomásaim, valamint az előadók és a hallgatóság véleménye alapján egyértelműen igazolva látszik az MKE elnökségének elképzelése, miszerint szükség van az Év fiatal könyvtárosok szekciójára, hogy a díjazottak erős visszajelzést kaphassanak eddigi tevékenységük kiválóságáról, ösztönzve ezzel saját magukat és másokat is egy sikeres könyvtárosi szakmai pálya folytatására.
Eszenyiné Borbély Mária szekcióelnök