Vitaindító

Bejegyzés ideje: 2008. március 27., csütörtök. Kategória: Innovációk,Irodalom,Iskolai könyvtárak,Könyvtárostanárok,Olvasás. Szerző: konyvtarostanar

Kedves Kollégák!

Szerintetek mit tehet a könyvtárostanár a hétköznapokban, a maga eszközeivel a tanulók olvasási kedvének előmozdítása érdekében? Milyen technikáitok, bevált módszereitek vannak a tanulók olvasáskultúrájának fejlesztése, az olvasás népszerűsítése terén?

Az ide kapcsolódó megjegyzésekkel tapasztalatcserét szeretnénk elindítani az olvasás népszerűsítése témájában.

Vitaindító: mi a véleményetek például az alább ismertetett játékos kampányról?

Bondor Erika

***

Elveszített könyvekkel népszerűsítenék az olvasást a könyvtárosok

Nagyszabású olvasásnépszerűsítő játékot indít kedden az orosházi Justh Zsigmond Városi Könyvtár Veszíts el egy könyvet! címmel. Az akció a szervezők reményei szerint országos szintűvé válhat. Erre garancia lehet, hogy olyan ismert irodalmárok és médiaszemélyiségek támogatják, mint Vámos Miklós, Závada Pál, Kiss Ottó, Grecsó Krisztián, Mácsai Pál, Vitray Tamás. – F: BEOL.hu, márc. 24.,

http://beol.hu/index.php?apps=cikk&cikk=131498

– Az orosháziak híréhez csatolódik: Bookcrossing, korábban a KIT-ben:

http://www.kithirlevel.hu/index.php?oldal=cikk&c=1122

http://www.kithirlevel.hu/index.php?oldal=cikk&c=7677

Forrás: KIT

***

Cs. Bogyó Kata által ajánlott vitaindító cikk 

18 hozzászólás ehhez a bejegyzéshez: 'Vitaindító'

Iratkozz fel a hozzászólások RSS értesítőjére vagy TrackBack ehhez: 'Vitaindító'.

  1. Cs. Bogyó Katalin szerint...

    2008. április 16., szerda | 10:17

    A gyerekek tényleg kincskeresésnek fogják fel, s követelik, hogy veszítsünk még el könyveket! Ezt a keresőkedvet érdemes lesz más programoknál is kihasználni. 🙂

  2. manyalany szerint...

    2008. április 16., szerda | 09:40

    Mivel nekünk (még) nincs saját bolgunk:(, ezért az orosházi Justh Zsigmond Városi Könyvtár fórumán regisztráltuk az elvesztéseket. Ott jelentkezhetnek a megtalálók, ill. mondhatnak véleményt a játékról. Persze az iskolában is van “pezsgés”: van, aki örömmel mutatta, hogy ő talált könyvet, ill. sokan kérdezik, keresik, hogy hol lehet még “bújkáló” könyv.

  3. könyvtárostanár szerint...

    2008. április 15., kedd | 11:44

    Ezt nagyon jó ötletnek tartom, hogy a könyvtár blogján “jelenteni” lehessen, illetve nyomon követhetők legyenek a könyvek a könyvtárosnál és a gyerekek számára is. Az sem baj, ha nem a saját nevükön jelzik a gyerekek a megtalálás tényét, csak valamilyen nickname-en.

    Ettől valahogy olyan kalandos lesz az egész, olyan nyomozásszerű… 🙂 Azt hiszem, én is valahogy így fogom csinálni! Csak még az akalmas időpontot keresem – mert arra sincs időm, hogy elveszítsek egy könyvet! 🙂

  4. Cs. Bogyó Katalin szerint...

    2008. április 15., kedd | 11:04

    A mi először elhagyott három könyvünket eddig sikerült nyomon követnünk a blogon (az egyiket egy fa tetején találták meg:)), illetve a gyerekek behozzák a könyvtárba megmutatni, hogy még megvannak. Aztán sietnek elveszíteni. 🙂

  5. manyalany szerint...

    2008. április 14., hétfő | 14:24

    Április 11-én én is “elvesztettem” 5 könyvet a komlói Nagy László Gimnáziumban. Júniusban várom őket vissza, kíváncsi vagyok, mennyien akadnak addig rá. Egyik sem könyvtári könyv volt, annyira én sem voltam “bátor”. Persze az is kérdés, mennyire felel meg a megtaláló ízlésének az adott könyv, van-e kedve és ideje olvasni. (Szóltam a takarító néniknek külön, hogy ők is “játszhatnak”, és kértem, ne adják le a portán a talált könyveket:)) Ti mit gondoltok erről?


  6. 2008. április 02., szerda | 19:04

    […] Vitaindító […]

  7. Cs. Bogyó Katalin szerint...

    2008. március 28., péntek | 13:06

    Az ajánlott cikk itt olvasható.

  8. Bondor Erika szerint...

    2008. március 28., péntek | 12:31

    Szerintem nyugodtan rálinkelhetsz! 🙂

  9. Cs. Bogyó Katalin szerint...

    2008. március 28., péntek | 12:21

    Ma találtam egy témába vágó jó cikket a Női lapozón, Betűétvágy-fokozók címmel. Ide nem illik linkelni, úgyhogy felrakom a CSMKE blogjára!

  10. könyvtárostanár szerint...

    2008. március 27., csütörtök | 18:12

    Más ötlet, “kipróbált puding” esetleg? Mármint az olvasás népszerűsítéséhez… Adnék néhány hívószót, nálatok mi vált be?
    – író-olvasó találkozó
    – illusztrációkészítés
    – könyvajánlások az iskolai könyvtári blogon és/vagy hagyományos utakon
    – “kirakatpolitika” a la British Council tréning
    – egyebek…

    Nálam sorrendben:
    – írókkal való találkozásokat ritkán tartok, mert a grátisz programokról való meggyőzéshez (mármint az író becserkészéséhez) pénz nélkül sok energia, esetleg ismeretség szükségeltetik … De az elmúlt évekből szép emlék Popper Péter (aki berzsenyis volt, így eljött), és Lackfi János, akit korábban személyesen nem ismertem, de Zseli Klári ajánlására elhívtam, és a gyerekek a kezdeti bizalmatlankodás után majd szétszedték! Érdemes lenne többször…
    Mármint többször meghívni író, alkotó embereket a könyvtárba a gyerekeink közé.

    – nálunk a Népmese Napjára, Iskolai Könyvtári Világnapra, más irodalmi tematikákra nagyon sok és sikeres felhívásunk volt, tehetséges gyerekeink vannak és egy remek kolléganőm, akivel összedolgozunk. Ennek eredménye a könyvillusztrációs vándorkiállításunk is. A gyerekek fantáziáját a képi világ valahogy még jobban megmozgatja!

    – könyvajánlások: új könyvek kihelyezése, régebbiek tematikus előrángatása, visszahozott könyvek csereberélése, a hét könyve a blogon, iWiW-en – ezeket csináljuk, de egyelőre nem teljesültek a reményeim: nem vált még a dolog eléggé interaktívvá, a gyerekek nem osztják meg olvasmányélményeiket egymással nyilvánosan. Azért még nem adtam fel…

    – A BC mindkét olvasásfejlsztési tréningjén résztvettem, és sok apró nüanszot ellestem, vannak bevált dolgok is közöttük. Távlatilag két tervem van: az olvasókörök kialakítása egy kicsit időigényesebb előkészítést kíván, a másik pedig a szándékosan elhagyott könyvek lánca. Ez utóbbit most tavasszal én is ki szeretném próbálni, ennek elindítása könnyebbnek tűnik.

    Van még jó ötletetek?

  11. Bondor Erika szerint...

    2008. március 27., csütörtök | 17:49

    Bátrak vagytok! Én azért óvatos duhajként nem könyvtári könyvben gondolkodtam… 🙂

  12. Cs. Bogyó Katalin szerint...

    2008. március 27., csütörtök | 17:26

    Olyannyira tetszik a dolog, hogy már magunkévá is tettük. Holnap reggel elveszítünk három könyvet a suliban. A részleteket megtaláljátok a blogunkon. Bevallom, ezek könyvtári könyvek – külön kíváncsi vagyok, hogy visszakerülnek-e hozzánk júniusig, amikorra kértük őket.
    Szerintem minden létező lehetőséget ki kell használnunk, hogy a gyerekek figyelmét felkeltsük, illetve fenntartsuk a könyvek, a könyvtár és az olvasás iránt! 🙂

  13. Trinity szerint...

    2008. március 27., csütörtök | 15:54

    Gratula! Nagyon tetszik és végtelenül hasznosnak találom. Mondhatni példátlan 🙂
    Jó lenne folytatása!

  14. p.zsuzsa szerint...

    2008. március 27., csütörtök | 15:02

    Elvesztettem februárban egy könyvet (mi Sétálókönyvnek hívtuk), de az első körben eltűnt! Mit is fűzhetek hozzá! Szomorú vagyok, még keresem.

  15. könyvtárostanár szerint...

    2008. március 27., csütörtök | 13:20

    Visszatérve az olvasás népszerűsítéséhez: nekem tetszik ez az elveszített könyv kezdeményezés – azt hiszem, az iskolában egy-egy “rejtekhelyen” el fogok hagyni egy kísérőcédulával néhány érdekesebb könyvet, és meglátjuk, mi lesz a sorsa az adott opusnak! 🙂
    Persze nem könyvtári állományban lévő könyvek lesznek ezek, hanem egy-egy könyvadomány, ajándék, amit óvatosságból nem is veszek intézményi leltárba…


  16. 2008. március 27., csütörtök | 11:33

    […] Pataki Balázs: Tisztelt könyvtárostanárok/leendő kollegák! Idén… […]

  17. Bondor Erika szerint...

    2008. március 27., csütörtök | 10:31

    Köszönjük Balázs, és gratulálunk! Nekem különösen tetszik, hogy a felhasználói igényeknek megfelelően az elején választani tudunk, és ennek megfelelően más a dizájn is…
    Azt hiszem, készítek hozzá egy külön bejegyzést, hogy később is rá lehessen keresni!

  18. Pataki Balázs szerint...

    2008. március 27., csütörtök | 09:17

    Tisztelt könyvtárostanárok/leendő kollegák!

    Idén végzem a BDF-en informatikus könyvtáros-számítástechnika tanár szakpáron és szakdolgozati témaként egy könyvtárhasználati webkalauzt készítettem 5. osztályosoknak. S ezennel szeretném közkinccsé tenni: http://webkalauz.uw.hu

Szólj hozzá!

*